MailPlane aneb Jak dát Gmailu další rozměr

Ať už je máme, nebo nemáme v lásce, s emaily přicházíme do styku denodenně. Dostávat se k nim můžeme přes webové rozhraní, mobilní telefon, popřípadě s pomocí poštovních klientů. Pro Mac platformu by ideálním řešením mohl být „domácí“ produkt.

Ostatně, s aplikací Mail jsem žil po dva roky a neměl jsem potřebu instalace Thunderbirdu, který mi dělal společnost ještě coby Windows-uživatelovi. Nicméně exitence jablíčkovského poštovního klienta neznamená, že bychom se nemuseli poohlížet, jak je na tom konkurence. Navíc ne každému může uživatelské prostředí Mailu vyhovovat, popřípadě se mu nedostávají funkce, nebo naopak by zvolil cestu střídmosti.

Už nějaký ten měsíc mám veškeré své emailové účty integrované do Gmailu, výhody jsou myslím jasné – vše hezky na jednom místě, po ruce. Navíc zcela jednoduché nastavení a bezproblémová komunikace s iPhonem. O odchodu od Mailu jsem začal uvažovat tehdy, když se mi zdálo, že se zbytečně soustředím na dva prostory. Přeci jen – rád si udržuji inbox prázdný, proto v iPhonu příchozí poštu většinou už přerozděluji. Mažu, stručně odpovídám (a mažu), nebo přerozdělím do složek Respond, Action, Reading… V Mailu jsem to tehdy měl nastaveno přes POP3, takže si asi představíte, že to, co jsem provedl na Gmailu, mi vlastně desktopový klient nereflektoval.
Když už jsem tedy stál před, zcela logickým, rozhodnutím, že z POP3 udělám IMAP, zamyslel jsem se nad ještě „odvážnější“ variantou – co kdybych vůbec poštovního klienta nepoužíval? Co využít pouze online rozhraní, zvláště pak, když jsem podlehl kouzlu UI Helvetimailu? Jenže.. trošku se ve mně po jistém čase ozvalo mé druhé Já, to, které většinou vždy dávalo přednost desktopovým aplikacím před prácí přímo na webu. Hledal jsem řešení. Pochopitelně můžete zvolit jednoduchou – a ne zlou – cestu přes Fluid. Ten vám však nenabídne nic víc, než to, co webové rozhraní. Nemusí jít nutně o nějaké další služby, funkce, ale vlastně i větší komfort, jednoduchost. Proto jsem hledal dál. A našel. Řešení se jmenuje MailPlane.

minimalistické řešení MailPlanu

První, co jsem udělal, byla instalace Helvetimailu . (Kritická poznámka: Proč tak dobré služby od Google mají vždy tak nepřívětivý vzhled?) Minimalistické GUI mi dovoluje, abych si všímal jen a pouze toho důležitého, nehledě na to, že se mi kombinace červené/bílé/černé hodně líbí. V MailPlane si můžete nastavit nejen několik Gmail účtů, ale u každého z nich mít hned několik podob podpisů, přičemž jejich vytvoření vám nezabere mnoho času a oproti Mailu nabízí i větší možnosti, resp. snadněji se k nim dostanete. V mém případě to pak v praxi funguje tak, že mám 6 adres v jednom Gmail účtu. Když zadám psát novou zprávu, vyberu si, z které adresy a automaticky se mi k ní přiřadí potřebný podpis. (Když vám přijde email na jednu z adres, při odpovědi se automaticky mail pošle právě z té dotyčné adresy, takže adresát nebude zmaten.) Další přednosti u Gmailu, které vám Mail nenabídne – možnost odslanou zprávu ještě i chvíli po odeslání vzít zpět. Také vám přijde upozornění, že jste nepřipojili přílohu, pokud máte v mailu formulaci typu: připojuji ti.. v příloze najdeš atp. Pochopitelně pak volba MailPlane znamená i funkčnější propojenost s Google Docs aj.
Pojďme ale už konkrétně k samotnému programu, proč zvolit MailPlane a nezůstat na webu?

Kromě lepší správy svých účtů a možností s podepisováním tu máme integraci Address Booku, pokud vám nevyhovuje správa konttaktů přímo v Gmailu. Toolbar nabízí speciální ikonku (nemusíte tedy zapínat přímo Addres Book).

Jednoduché vkládání souborů. Můžete buď soubor chytnout a přetáhnout, nebo přímo zvolit pomocí Services možnost daný soubor poslat pomocí MailPlane. Šikovné je, když máte např. text psaný v Pages, dáte tisknout, ale nezvolíte si položku PDF, ale zkrátka MailPlane. Text se převede do PDF a přiloží coby příloha k novému emailu. Pokud vkládáte fotografie, nabídne vám aplikace možnost, aby příloha byla odeslána v několika možných varianátch kvality/velikosti. Stejně snadno lze připojovat média jako taková či vytvořené screenshoty.

Při vkládání obrázku/fotografie k dopisu vám MailPlane nabídne, abyste si upravili velikost obrázku

Propojení s „úkolovníky“ typu Things, OmniFocus, RememberTheMilk pomocí pluginů.

Pokud se chcete odněkud rychle dostat ke konkrétnímu mailu, můžete zvolit tuto možnost:
- Copy as MailPlane URL = daný link emailu si vložíte, kam potřebujete, po jeho rozkliknutí se vám otevře přímo daný email v MailPlane.
- Copy as GMail URL = daný link emailu si vložíte, kam potřebujete, po jeho rozkliknutí (na jakémkoliv počítači) se vám otevře daný mail ve webovém prohlížeči.

Oproti webovému rozhraní funguje celá řada klávesových zkratek, pomocí nižch můžete program ovládat.

Integrovaný GoogleTalk, okno, které můžete mít bokem hlavního okna s poštou. Chat je uživatelsky přívětivější nežli na webu.

Šikovná je možnost kliknutím na ikonku v hlavní liště systému, když nechcete vypínat aplikaci, ale současně byste rádi, aby vám nepřicházely nové maily, nakázat programu, aby vás nerušil. (Jako samozřejmost, kterou jsem nezmínil, beru propojení s Growlem.)

MailPlane v mém případě vystřídal desktopového klienta od Apple a zatím jsem nepocítil potřebu se vracet. Líbí se mi štítkování u Gmailu, líbí se mi, že přesně tak, jak „si to udělám“ v MailPlane, tak to mám i v iPhone – a naopak. Dokonce jsem dlouhou dobu ani neuvažoval o offline přístupu ke své poště, což ale neznamená, že by to nešlo. U Gmailu si zkrátka nastavíte, které složky (štítky) chcete mít dostupné i bez internetového připojení a jaké časové období se má zálohovat.

Pokud bych měl hledat něco, co mi nevyhovuje, popřípadě co nefunguje tak, jak by mělo/mohlo, dostanu se nejprve k položce Tweak UI. Ačkoliv aktivování motivu Helvetimail bylo snadné, stává se mi velmi často, že po nastartování aplikace nenaskočí toto téma, nýbrž ono základní, „minimalistické“ od Google. Takže musím znovu odškrtnout a potvrdit svůj vlastní motiv. (Pomocí klávesové zkratky je však problém vyřešen rychle.)
Když byste náhodou chtěli vkládat podpis manuálně do rozepsaného dopisu, vězte, že se vám ze záhadných důvodů nezobrazí pod text, ale vměstná se mezi pozdrav a text vaší zprávy.

Pochopitelně, že existují funkce, kdy MailPlane zaostává, nemá v sobě RSS čtečků, poznámkovač. MailPlane však na druhou stranu je propojen s dalšími službami Google, takže pokud je využíváte, není pro vás potíž se dostat rychle ke Google Readeru, mít přehled o událostech v kalendáři, mít aktivované některé z vymožeností tzv. Laboratoře (ano, i úkoly). Možná by ještě nebylo úplně zlé vyzkoušet integrovat do sebe GTD, tak jako to nabízí plugin pro Firefox, nicméně zde by se už iPhone Mail s Gmailem rozcházel. (Mail v iPhone by takové maily nedokázal zobrazit.)
Pokud se rozhodnete MailPlane používat, budete muset za jeho schopnosti a lehkost zaplatit – a to bez pěti centů pětadvacet dolarů.

Článek byl napsán pro server MůjMac a publikován zde.


3 Comments

 1. Marián Steiner · 10/05/2010

  Som dlhoročný používateľ laptopu HP („len“ druhý v rozmedzí 10 rokov), momentálne som v procese rozhodovania sa, či ostať verný alebo podľahnúť svojim estetickým a designerskym „chúťkam“ a prejsť na Apple.

  Je veľmi zaujímavé naraziť na blog od fanúšika Mac-ov, takže teším sa na ďalšie tipy, ktoré mi pomôžu v tejto ťažkej dileme :)

  Marián

  OdpovědětOdpovědět
 2. Lukáš Gregor · 10/05/2010

  Pravda je, že jsem k Apple přešel také kvůli „estetickým choutkám“ :-) , ale nyní kromě toho oceňuji především uživatelské prostředí systému, stabilitu a zkrátka radost s MacBookem pracovat.

  OdpovědětOdpovědět
 3. Anna_Designbox · 10/05/2010

  Musím říct, že mi nevyhovuje žádný webmail a pracuju jedině s Mailem od Applu – také kvůli tomu vzhledu. A kvůli tomu, že se rovnou zobrazují přílohy (často posílám obrázky) a v Mailu je navíc i geniální funkce QuickLook. Naprosto souhlasím, že Google aplikace mají příšerný vzhled, i když jsou třeba fajn. Nedávno jsem zkusila Google Wave a přestože dokáže spoustu bezva věcí, tak design je zoufalý. Skoro mě to odrazuje od jejího používání.

  OdpovědětOdpovědět

Napsat komentář