Prohlašuji, že se změním

Když si dáváme předsevzetí, když píšeme o tom, co bychom rádi změnili, jsme naplněni odhodláním. Jak dlouho ale přetrvá? Kde nacházet oporu a sílu k překonání vnitřních slabostí?

Leo Babauta na svém blogu a v knize Síla jednoduchosti dává návod, jak vybudovat pozitivní návyky – čili nejen si je určit, začít s nimi žít, ale také pracovat na pravidelnosti a na tom, aby se staly pevnou součástí našich dnů. Mezi důležitou radu patří podělení se – svěřit se druhým o tom, že se chceme změnit, povídat si s ostatními o svých pokrocích, hledat u druhých oporu a samozřejmě svým způsobem i hlídače. Nemusí nutně jít o důvěrníka – přítele, partnera, ale také o blog. A protože já sám mám problémy s některými návyky, rozhodl jsem se podělit. Budu moc rád, když zde budeme čas od času nad některými návyky diskutovat, když mě budete hlídat – a snad i někdy povzbuzovat…

A zde je seznam toho, co bych chtěl změnit.

EFEKTIVITA

K efektivnějšímu fungování mi schází vyladit

 • Elektronická pošta chci kontrolovat poštu 2x denně, zpracovávat ji maximálně jednou za den (odpoledne), časem se dostat na kontrolu 1x/den a zpracování po–st–pá.
 • Sociální sítěkontrolovat je pouze mimo práci, ideálně tak 3x za den jako maximální hranici.
 • Plánování – opravdu poctivě plánovat den dopředu, seznam roztřídit podle důležitosti A–C. Zatím se mi daří plánovat pravidelně měsíc a týden, u konkretizace dnů stále ještě selhávám.
 • Odkládání – zanedbávám odkládání myšlenek. V případě úkolů mi do schránky většinou všechno jde okamžitě, ale zápisky z komunikace, různé postřehy, poznámky z toho, co jsem udělal, nepíši pravidelně a má to za následek přetížení – zbytečně se mi vše usazuje v hlavě.

ROZVOJ

Pod pojmem rozvoj chápu čtyři roviny – mentální, sociální, fyzickou a duchovní. Jde tedy o tzv. ostření pily, o němž mluví Stephen Covey.

 • Cizí jazyk – má velká slabina. Jako řešení vidím pravidelné učení slovíček (2/den), gramatiky (1 lekce o víkendu), průběžné opakování (mám k tomu i speciální aplikace), sledování filmů v originále, čtení anglicky psaného textu.
 • Četba – návyk, který jsem dlouho zanedbával, v posledním měsíci však – zdá se – začíná být součástí mého života. Jde jak o beletrii (předem děkuji za tipy), tak odbornou literaturu (film, umění, osobní rozvoj apod.). Rád bych nyní, poté co jsem se vnořil znovu do světa beletrie, rozšiřoval vědomosti a rozhled.
 • Filmy – vzhledem k mému zaměstnání (pedagog na VŠ, dějiny filmu) bych měl mít pokud možno co nejvíce nakoukáno. Bohužel činnost, kterou jsem dlouho zanedbával. Chci vidět 3 filmy/týden, ideálně jít vždy po konkrétních osobnostech.
 • Psaní – pravidelné psaní a publikování, formuje to myšlenky, nutí se rozvíjet, získávám tím zpětnou vazbu. Alespoň 3 články/týden (celkem, nejen na iTime blog).
 • Pohyb – další velká slabina – fyzička – nedokázal jsem se zatím donutit k běhání. Chci změnit. A už se těším, jak sednu na kolo. Být méně lenivý a více pracovat na zahradě.
 • Odpočinek, relax, offline – zanedbával jsem, ale (musím zaklepat) už se to zlepšuje. Dokázat vypnout, být bez internetu, odpočívat a nikam se nehonit – zpomalit, to je zásadní návyk. A relax mít v diáři pevně ukotven.

 

Tak mi drže palce, budu vás průběžně informovat.

 


3 Comments

 1. Jan Straka · 08/05/2011

  Ahoj Lukáši,
  díky za to, že chceš jít vzorem! Super věc! Tvýj seznam věcí ke změně není krátký a jistě i z povahy tvé práce nebude možné odstřelit mailovou komunikaci, apod.
  Velmi Tě chápu a podporuji. Sám jsem však došel k závěru, že čím přesněji věci plánuji, tím více se hroutí, resp mě osobně se nedaří naplánovat věci dokonale.
  Pokud neznáš, doporučoval bych Ti vygooglit info o barevné typologii lidí, kde jsem já osobně pochopil, proč se mi ty věci dějí. Do jisté míry jsou mi nepřirozené až nepříjemné, byť ve mě nevzbuzují negativní pocit, což je zajímavé. Od doby, kdy jsem dospěl k tomuto poznání, se mi paradoxně ulevilo v tom, že nedržení jistých návyků nemusí být nutně pouze mé selhání, ale také jejich nepřirozenost v mém světě.
  Od té doby daleko více držím Loevo MIT na týden a den a nestresuji se (neutrácím drahocenný čas) detailním rozplánováním všeho do puntíku.
  Každopádně držím palce a budu se těšit na výsledky!

  Honza

  OdpovědětOdpovědět
 2. Milan · 09/05/2011

  Pro rutinní záležitosti si již rok a půl vedu týdenní přehled ve formě záložky (proužek 1/4 A4 tisknuto z excelu) do pracovního kalendáře.

  První strana je pro pracovní dny… seznam úkolů, čas v minutách, 5 kolonek (pro každý den jedna)

  každý den jsem si stanovil:

  Práce bez PC 60×4
  Práce na PC bez netu 60×4

  Pak mám denní úkoly:

  pro ráno:
  hygiena, vděk 10
  projít kalendář, dnešní úkoly 5
  vizualizace cílů a úkolů 5

  přes den:
  ticho (meditace) 10
  email 10
  sportovní aktvita (běh, fitko)

  před spánkem:
  směrovače 5
  projít dnešek (analýza) a zítřek úkoly 5+5
  spánek (dobře se prospat)

  Dále mám rutinní úkoly, které nejsou závislé na konkrétním dnu, ale dělávám je mnohdy nárazově.

  Práce na cílech 60×4
  Slovíčka (kartičky – anki) 15
  gramatika 15
  Anki (nesouvisející s jazyky) 30
  Četba os. rozvoje 20
  Četba beletrie 20
  RS čtečka 15
  úklid PC 10

  Dále jsem si zadal před rokem a půl sledovat taktéž 3 filmy/týden z toho jeden český, takže tři kolonky pro tři filmy, kde si zapíšu jejich názvy – seznamy výběrových filmů mám v onenote.
  +3 kolonky pro 3 díly EN animované seriály typu south park (futurama) – kvůli jazyku
  +3 dokumentární filmy
  +3 knihy které v daný týden čtu (1 beletrie, 1 os. rozvoje, 1 technická)

  Odvrácena strana slouží na rutinní záležitosti, kterým se věnuji přes víkend:

  např. procházení několika diskuzních for, časopisů, záložek, studium programů, hře na hudební nástroje…

  Pak kolonky pro týdenní přehled typu: sesbírání poznámek, projít poznámky, projít minulý kalendář, nový atd.

  Po týdenním přehledu si vyplním kolonky týdenních cílů pro jednotlivé roviny: vztahy, hojnost, zdraví, mentální, duchovní a jiné konkrétní

  Pak následuje seznam MIT úkolů na daný týden.

  Dále mám jako součást pracovního kalendáře speciální stránky, kde mám vedeny své rozumy, co jsem vydedukoval či vypozoroval, hodnoty, návyky, směrovače, motivátory, strukturované výpisky z mnoha desítek knih – prostě vše, co chci mít na očích.

  OdpovědětOdpovědět
 3. Jan Miřacký · 09/05/2011

  Lukáši, podporuju Tě ve změně a držím palce! Nezapomeň – one habit at a time! To je hrozně důležité. Stejně tak také začni málem a pomalu pak navyšuj.

  OdpovědětOdpovědět

Napsat komentář